Zdjęcia z powietrza dronem – o czym należy pamiętać podczas sesji?

Zdjęcia z powietrza dronem – o czym należy pamiętać podczas sesji?

2.00 / Głosów: 1

Zdjęcia i filmy wykonywane dronem są bardzo często wykorzystywane z przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów marketingowych oraz uwieczniania pięknych obrazów. Drony obecne są dziś podczas ważnych wydarzeń, na przykład ślubów. Zdjęcia wykonane z lotu ptaka to zupełnie nowa jakość. Zanim jednak weźmie się w ręce to wyjątkowe urządzenie, trzeba poznać kilka zasad. 

Jak fotografować z wysokości dronem?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Jak zadbać o ekspozycję?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jak zaplanować kompozycję?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

O czym pamiętać przed puszczeniem drona na wysokość?

Dron powinno się puszczać podczas odpowiednich warunków pogodowych. Ważne jest to zwłaszcza wówczas, kiedy nie posiada się jeszcze zbyt dużego doświadczenia w sterowaniu takim urządzeniem. Nie tylko deszcz i śnieg, ale także uciążliwy wiatr, może utrudnić wykonanie takiej sesji. 

Współczesne drony są już zaawansowane technologicznie, jednak należy pamiętać o tym, że jednak jest to urządzenie i tak jak każde, ma prawo się rozładować. Czas pracy przeciętnego drona zazwyczaj nie przekracza godziny. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą zapasowego akumulatora, który będzie można wymienić, w razie gdy zdecydujemy, aby sesja trwała więcej czasu.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły