
Jakie są sposoby na lepsze zapamiętanie lektury szkolnej?
Lektury szkolne są obowiązkiem każdego pokolenia dzieci. Bez wiedzy na ich temat, nie możemy kontynuować nauki w dalszych klasach, bo zwyczajnie nauczyciele oczekują od uczniów ich znajomości! Poprzez kartkówki sprawdzają wiedzę. Natomiast uczniowie nie lubią zapoznawać się z lekturami, ponieważ są pisane trudnym i niezrozumiałym językiem. Co zrobić, aby dzieci polubiły czytanie książek oraz mogły efektywniej je zapamiętać!
Znajdź miejsce, które da ci ciszę i spokój!
Do czytania nie podchodź z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej drobiazgów i będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe rozpisać sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Zapisać sobie, ile dni nam zostało, ile książek jest w materiale i ile stron możemy czytać dziennie.
Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli pragniemy mieć jak najlepsze efekty i nie powracać do tych samych wersów kilkukrotnie, powinniśmy zostawić telefon i rzeczy, jakie nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to skoncentrować uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danym momencie pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeżeli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.
Co jeszcze można zrobić, żeby lepiej zrozumieć lekturę szkolną?
Po każdym rozdziale możesz zajrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przeszukać biografię autora, jak również materiały o czasach, w jakich żył oraz pisał.
Wielu pisarzy umieszcza w swoich książkach wydarzenia i emocje z nimi związane, które sami przeżyli. W związku z tym przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane lub odmienione.
Notatki z lektury są kolejną metodą na lepsze zapamiętanie treści!
Zakup zeszyt, który trzymaj zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie książki. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji lub swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, kiedy coś ci umknie.
Jak dodatkowo pomóc dziecku w przyswajaniu wiedzy z lektur szkolnych?
Nastawienie dzieci do czytania lektury szkolnej można zmienić. Często zdarza się, że patrzą na książki jak na przykry obowiązek, który trzeba zaliczyć na kartkówce lub wypowiedzi ustnej. Warto zatem przedstawić im odmienny punkt widzenia, który stworzy przestrzeń do nowych skojarzeń na temat lektur. Fenomenalnie, jeśli możemy przedstawić przygody i życie bohaterów do porównania z dziadkami. Inną metodą jest pokazanie książki jako świetnego wyzwania!
Komentarze
Brak komentarzy