Organizacja spływu kajakowego - o czym pamiętać podczas pakowania się?

Organizacja spływu kajakowego - o czym pamiętać podczas pakowania się?

brak ocen

Jeśli chcesz wyciszyć się na łonie natury, a przy tym aktywnie spędzić czas, postaw na spływ kajakowy! Ten niezwykły rodzaj sportu pokochało już wiele rodzin. Kajakarstwo wspaniale rzeźbi mięśnie, uczy wytrwałości, a przy tym pozwala na zachwycanie się widokami pięknej przyrody. Tajemnicą udanej wycieczki jest dobrze przemyślana lista rzeczy oraz wybór najlepszego miejsca. W poniższym artykule doradzamy jak to zrobić.

Miejsce na spływ kajakowy — jak wybrać rzekę bądź jezioro?

Polska obfituje w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są również odpowiednie dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.

  1. Można również znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego trzeba w szczególności oprzeć na swoich umiejętnościach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego i krótkiego na początek. Prócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby zmniejszyć koszty transportu kajaków.

Chcesz skorzystać ze spływu zorganizowanego? Sprawdź co oferuje firma

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – najczęściej firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów podczas spływu;
  • co powinniśmy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są również takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet oraz pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – transportowany w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Co zabrać na spływ? Niezbędnik kajakarza

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze zabrać worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny oraz istotne dokumenty. Bardzo ważna jest kamizelka ratunkowa!

Powinno się zabrać ze sobą zapasowe ubranie, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. W większości wypadków w czasie spływu jesteś nieustannie wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć wtedy skórę lub dostać udaru słonecznego.

Spływ kajakowy to ponadprzeciętny wysiłek energetyczny. Zazwyczaj spędzamy w kajaku co najmniej kilka godzin, a więc w czasie wycieczki z pewnością poczujemy głód. Warto mieć przy sobie suchy prowiant, na przykład w postaci kanapek, którymi będzie można się posilić. Jako że temperatura też może dawać się we znaki, oczywiste jest posiadanie zapasu wody, która ugasi pragnienie podczas wysiłku.

Bardzo przydatnym elementem wyposażenia plecaka będzie repelent, czyli środek przeciwko komarom. Te mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza w miejscach blisko lasu i potrafią skutecznie uprzykrzyć spływ.

 

 

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły