
Mruczenie kota - czy tylko oznaka zadowolenia?
Mruczenie kota jest niesamowicie fascynującym zjawiskiem. Dotąd panowało niewzruszone przekonanie wśród ludzi, że kot mruczy, bo jest mu dobrze i się cieszy. Teraz wiemy, że z reguły tak właśnie jest, to jednak bywają momenty, w których koty mruczą z innych przyczyn niż zadowolenie. W naszym poniższym artykule rozprawiamy się z panującymi mitami na temat naszych pupili i przedstawiamy fakty!
Czym jest mruczenie?
Ciekawi fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne z rodziny kotowatych nie mają takich zdolności, jak nasz domowy pupil. Mruczenie kota sięga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w rozmaitych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.
W jaki sposób kot mruczy?
Działanie mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców starało się odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtani, drudzy twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.
Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?
Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest w pobliżu i je uspokoić. Chociaż w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza rozradowanie oraz zadowolenie, to jednak mogą również to czynić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot chory, zestresowany, głodny a inaczej kot, który jest szczęśliwy.
Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:
- zadowolenie, komfort,
- zdenerwowanie, stres,
- uspakajanie,
- kojenie bólu,
- komunikacja między człowiekiem,
- myślenie o jedzeniu,
- więź pomiędzy kociętami a matką,
- ulga,
- powrót do zdrowia.
Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:
Mruczenie powoduje wprawienie w wibracje całego jego ciała. Drgania wywołują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o systemie, który sam się leczy u kota, może potwierdzać, dlaczego nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na podobnej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości oraz mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.
Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!
Zalet z posiadania kota w domu jest cała masa. Począwszy od stanu relaksu i wyciszenia, które wpływa bardzo dobrze na umysł i ciało człowieka, skończywszy na dziecięcych alergiach, które są rzadsze poprzez bytowanie na co dzień z kotem. Przy naszym pupilu także serce będzie się miało bardzo dobrze, ponieważ przebywanie z kotem obniża ciśnienie krwi, co prowadzi do mniejszej ilości stresu oraz wpływa na lepszy sen.
Komentarze
Brak komentarzy