Mruczenie kota - czy tylko oznaka zadowolenia?

Mruczenie kota - czy tylko oznaka zadowolenia?

brak ocen

Mruczenie kota jest niesamowicie fascynującym zjawiskiem. Dotąd panowało niewzruszone przekonanie wśród ludzi, że kot mruczy, bo jest mu dobrze i się cieszy. Teraz wiemy, że z reguły tak właśnie jest, to jednak bywają momenty, w których koty mruczą z innych przyczyn niż zadowolenie. W naszym poniższym artykule rozprawiamy się z panującymi mitami na temat naszych pupili i przedstawiamy fakty!

Czym jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne z rodziny kotowatych nie mają takich zdolności, jak nasz domowy pupil. Mruczenie kota sięga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w rozmaitych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Działanie mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców starało się odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtani, drudzy twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest w pobliżu i je uspokoić. Chociaż w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza rozradowanie oraz zadowolenie, to jednak mogą również to czynić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot chory, zestresowany, głodny a inaczej kot, który jest szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie powoduje wprawienie w wibracje całego jego ciała. Drgania wywołują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o systemie, który sam się leczy u kota, może potwierdzać, dlaczego nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na podobnej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości oraz mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Zalet z posiadania kota w domu jest cała masa. Począwszy od stanu relaksu i wyciszenia, które wpływa bardzo dobrze na umysł i ciało człowieka, skończywszy na dziecięcych alergiach, które są rzadsze poprzez bytowanie na co dzień z kotem. Przy naszym pupilu także serce będzie się miało bardzo dobrze, ponieważ przebywanie z kotem obniża ciśnienie krwi, co prowadzi do mniejszej ilości stresu oraz wpływa na lepszy sen.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły

Brak artykułów