Jakie narzędzia ogrodowe wspierają w efektywnej pielęgnacji trawnika?

Jakie narzędzia ogrodowe wspierają w efektywnej pielęgnacji trawnika?

brak ocen

Gdy zbliża się wiosna, budzimy się i przypominamy sobie o pracach w ogrodzie. Aby efektywnie o niego zadbać, potrzebujemy chęci, zaangażowania oraz odpowiednich narzędzi, ponieważ czynności, jakie w nim wykonujemy, trzeba wielokrotnie powtarzać. Spora część osób posiada mniejszy lub większy trawnik, który wymaga właściwej pielęgnacji. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy opisać narzędzia ogrodowe, które nam w tym pomogą! Zapraszamy.

Kosiarka jest głównym sprzętem do pielęgnacji trawnika!

Podstawą, w którą musimy wyposażyć nasze ogrodnicze arsenały, jest kosiarka. Im mniejszy teren trawnika, tym inny rodzaj kosiarki będzie nam potrzebny. Na najmniejszych obszarach do 200-300 m2, wystarczy kosiarka bębnowa. Do względnie większych połaci nadaje się kosiarka elektryczna, niemniej jednak trzeba mieć na uwadze ciągnący się przewód. Z kolei na największych powierzchniach trawiastych świetnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spomiędzy wszystkich, ale także najbardziej wydajna. Powinno się zastanowić nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania uzbieranej trawy, innymi słowy – maksymalnego mielenia zbioru oraz dystrybuowania go na skoszonej nawierzchni. Jest to znakomita opcja do zastąpienia kompostownika oraz niewykorzystywania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Aerator do trawy – co to jest i jakie korzyści daje podczas pielęgnacji trawnika?

Jeżeli zależy nam na gładkiej oraz gęstej nawierzchni trawnika, wskazane jest zaopatrzyć się w aerator. Jest to sprytne urządzenie zaopatrzone we wbudowane ostre kolce (czasami spotyka się także zintegrowane metalowe rurki), które przemieszczając się po powierzchni trawy, wbijają się w glebę, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa porządniej rośnie, ponieważ ma więcej powietrza, a jej korzenie mają więcej miejsca do rozwoju. Stosunkowo nowym udogodnieniem są również specjalne nakładki na buty do aeracji trawnika. Polega to na tym, że wkładamy na swoje obuwie nakładki wyglądające jak korki u piłkarzy i poprzez przechadzanie się po trawie, napowietrzamy ją.

W jaki sposób pomaga wertykulator przy pielęgnacji trawnika?

Podobnym narzędziem jest wertykulator, niemniej jednak podstawowa różnica jest taka, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po powierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najmizerniej ukorzenione, a więc w większości wypadków po prostu chwasty oraz umarłe źdźbła. Narzędzie wspaniale sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa w wielu przypadkach jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu przeważnie nie wygląda nazbyt dobrze, niemniej jednak nie należy się tym przejmować, gdyż trawa musi wypocząć i nabrać miejsca do powtórnego wzrostu.

Czym jest podkaszarka i czemu warto w nią zainwestować?

Nie wszędzie uda nam się dotrzeć z kosiarką, nawet tą najmniejszą. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak przerwy między skalniakami, skarpy oraz górki, gdzie kosiarka nie dotrze. W tym celu używamy podkaszarki, która w niektórych mniejszych ogrodach może w pełni wystarczyć jako jedyny robot koszący, gdyż nadaje się bezbłędnie na małe połacie trawiaste. Co więcej, skosimy nią także wysokie pędy i trawy.

Do czego służą nożyce ogrodowe przy pielęgnowaniu trawnika?

Trawnik jest świetny i pięknie wygląda, ale jedynie w momencie, gdy jest odpowiednio zadbany i właściwie przycięty. W miejscach, gdzie znajdują się rabaty ogrodowe, otoczone kostką granitową, podczas koszenia mogą pozostać kępy trawy. Także przy murkach czy ławkach, całkowite skoszenie trawy jest niemożliwe. W tej sytuacji opłaci się zakupić manualne nożyce koszące lub w wersji elektrycznej, które są łatwo dostępne w sklepie!

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Jak konserwować narzędzia ogrodowe?
Komentarzy:1
brak ocen
Basen w ogródku – kluczowe informacje!
Komentarzy:0
brak ocen