Jak konserwować narzędzia ogrodowe?

Jak konserwować narzędzia ogrodowe?

brak ocen

Narzędzia ogrodowe powinny być wykonane z solidnych oraz wysokiej klasy materiałów. Pozwoli to na eksploatowanie ich przez długie lata. Niestety nawet perfekcyjny materiał może się błyskawicznie zużyć, kiedy się o niego nie dba prawidłowo. Tego typu narzędzie nie będzie już we właściwy sposób spełniać swojej funkcji. Po określonym czasie wykorzystywania sprzętu ogrodowego należy go oczyścić z brudu. Specjalną uwagę powinno się mu przeznaczyć także po zakończonym sezonie.

W jaki sposób je potraktować, aby służyły jak najdłużej?

Sprzęt ogrodniczy jest wielosezonowy. Jednak to od osób użytkujących zależy jego długowieczność. Jakościowe narzędzia, które są odpowiednio konserwowane, mogą służyć przez wiele lat. Odpowiednia konserwacja zaczyna się już na etapie oczyszczenia narzędzi z brudu. Wilgoć i pozostałości po roślinach mogą naruszyć materiał, z którego wykonane jest dane narzędzie. Po oczyszczeniu warto zadbać o naostrzenie i zabezpieczenie metalowych części przed rdzą. Naostrzyć można w serwisie bądź w domowych zaciszu za pomocą specjalistycznych pilników. Do zabezpieczenia można użyć gotowych preparatów bądź zwykłego oleju.

Narzędzia ogrodowe elektryczne i z silnikiem 

Narzędzia ogrodowe posiadające silniki muszą być poddawane konserwacji zgodnie z instrukcją producenta. Warto jednak zużyć całe paliwo, tak aby zabezpieczyć urządzenie przed przypadkowym uruchomieniem. Wszelkie elektryczne urządzenia powinny być prawidłowo zabezpieczane przed wilgocią. Powinno się więc zwrócić uwagę na miejsce przechowywania. Ciemna i wilgotna piwnica nie jest dobrym wyborem. Natomiast świetnie sprawdzi się w tym celu szopa wybudowana w ogrodzie albo garaż. Te miejsca są częściej wietrzone.

W jakim miejscu przechowywać narzędzia ogrodowe poza sezonem? 

Najlepiej przechowywać narzędzia w otwartej przestrzeni. Zamykanie ich w skrzynkach czy plastikowych pojemnikach spowoduje zawilgocenie i zwiększy możliwość wystąpienia rdzy. Łatwiej ulegną również uszkodzeniu, ponieważ będą obijały się o siebie. Warto stworzyć nawet najprostszy stojak, na którym możesz powiesić swoje narzędzia. Będą one miały optymalne warunki do osuszenia, szczególnie po mokrych pracach. Ułatwi Ci to również pracę i z łatwością znajdziesz odpowiednie narzędzie.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze
Feliks Olszewski

Ja o swoje narzędzia staram się dbać jak najlepiej potrafię, aby służyły mi na lata.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Basen w ogródku – kluczowe informacje!
Komentarzy:0
brak ocen